Media

Svätojakubská púť do Compostely už aj v banskobystrickom regióne

Známa Svätojakubská cesta, zapísaná v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, po stáročia priťahovala pútnikov.

26. júl 2018 o 10:06 JÁN GYULAI

BANSKÁ BYSTRICA. Historicky najznámejší úsek, Camino Primitivo, vedie na severe Španielska z mesta Oviedo do Santiaga de Compostela. Pútnici počas putovania zbierajú do preukazu pútnika, Credencialu, pečiatky z rozličných miest a po absolvovaní púte získavajú dekrét - Compostelanu.


Z direktória svätojakubských asociácií v španielskej Galícii sa dozvedáme, že na Slovensku sa o budovanie Svätojakubskej cesty stará občianske združenie Priatelia Svätojakubskej cesty - Camino de Santiago (www.caminodesantiago.sk).

Táto organizácia pútnickú cestu buduje v spolupráci s Asociáciou pútnických organizácii, ktorá má pre tieto aktivity podporu zo strany Konferencie biskupov Slovenska, a tiež v spolupráci s Klubom slovenských turistov, s ktorým má podpísané Memorandum o spolupráci. Do budovania a starostlivosti o jednotlivé úseky pútnickej cesty sú zapojené aj biskupstvá cez územie ktorých prechádza.

Vďaka tejto spolupráci pribúdajú na Slovensku stále nové a nové úseky. Už v roku 2016 bol vyznačený a otvorený úsek Košice - Levoča. Vlani pribudol úsek Donovaly - Hronský Beňadik a po otvorení úseku medzi Bratislavou a maďarskou Rajkou je možné putovať zo Slovenska prakticky až do Santiaga de Compostela. Tento rok na jeseň by sa mal otvoriť nitriansky úsek a postupne sa pracuje na celkovom prepojení úsekov naprieč celým Slovenskom.

V banskobystrickom regióne táto trasa začína na Donovaloch a vedie cez mestskú časť Banskej Bystrice - Jakub, cez Zvolen, Banskú Štiavnicu a Novú Baňu až do Hronského Beňadika, kde pútnik po splnení podmienok získa dekrét - slovenskú Compostelanu.

Viac informácií o Svätojakubskej ceste na Slovensku nájdete na internetovej stránke www.caminodesantiago.sk.

Celý článok: https://mybystrica.sme.sk/c/20878603/svatojakubska-put-do-compostely-uz-aj-v-banskobystrickom-regione.html#ixzz5MqDnU5qyZoznam článkov