Matej vyrazil v sobotu 27.06.2020 okolo obeda z Košíc spred dómu Svätej Alžbety s cieľom prejsť Svätojakubskú cestu po celej jej dĺžke až do Bratislavy. Takéto putovanie bude trvať približne jeden mesiac a počas neho prejde po vlastných približne 650 km. Cieľom jeho cesty je spoznať lepšie Slovensko a Slovákov takých, akí naozaj sú, ale aj ukázať, aké jednoduché je vyraziť na púť.

Košice. RTVS | 27. júna 2020

Matej je obyčajný Slovák z malej dedinky spod Malých Karpát s názvom Budmerice. Štúdium ho zaviedlo až do Švajčiarska, odkiaľ sa neskôr vybral cestovať po svete. Precestoval viac než 40 krajín, no jedným z jeho najsilnejším zážitkov bola 280 km dlhá púť po Svätojakubskej ceste z Porta do španielskeho Santiaga de Compostela. Odvtedy túži vytvoriť podobnú púť aj na Slovensku.

„Bol to neuveriteľný zážitok. Mal som konečne čas sa zastaviť, mentálne spracovať zážitky z ciest a porozmýšľať o tom, kam v živote kráčam,“ hovorí Matej o tom, ako všestranne dokáže putovanie človeka obohatiť. „Na ceste som schudol, cítil som sa lepšie a naučil som sa žiť v prítomnom okamihu tu a teraz. Povedal som si, že podobnú cestu musíme mať aj na Slovensku.“

Matej na svojej púti dorazil už aj na Spiš, do obce Žehra.

Po príchode na Slovensko sa pridal k občianskemu združeniu Priateľov Svätojakubskej cesty, ktoré od roku 2013 pracuje na obnove, značení a propagácii Svätojakubskej cesty na Slovensku. Dlhé dni a večery povinnej karantény trávil spoločne s ostatnými členmi v online stretnutiach prácou na trase.

Výsledok: Dnes je trasa hotová a pripravená pre pútnikov. Po svojej dĺžke 650km z Košíc až do Bratislavy vedie cez najdôležitejšie a najkrajšie slovenské mestá, kultúrne pamiatky svetového či národného významu, ale aj národné parky a ojedinelé prírodné úkazy. „Keď som uvidel prvotný návrh trasy, padol som na zadok. Toto musím prejsť!“ reaguje Matej.

Pútnická výprava na prvé desiatky kilometrov. Zľava: Pútnička zo Žiliny Júlia, Antony z amerického štátu Tennessee, Matej z Budmeríc a košičanka Eva

Preto v sobotu 27.06.2020 okolo obeda vyrazil z Košíc s troma spolupútnikmi, ktorí mu budú robiť spoločnosť na prvých desiatkach kilometrov púte. Svoju púť započali spred dómu Svätej Alžbety s cieľom prejsť Svätojakubskú cestu po celej jej dĺžke až do Bratislavy. Takéto putovanie bude trvať približne jeden mesiac.

Cieľom cesty je spoznať lepšie Slovensko a Slovákov takých, akí naozaj sú, ale aj ukázať, aké jednoduché je vyraziť na púť. „Na Svätojakubskej ceste môže putovať každý, v každom veku. Putovanie na ceste je zadarmo, netreba platiť žiadne poplatky. Vyberte si úsek, ktorý chcete prejsť a vyrazte. Všetko ostatné ako prehľad trasy, mapy, kde si po ceste rezervovať ubytovanie a na čo nezabudnúť nájdete na novom webe Svätojakubskej cesty www.caminodesantiago.sk.“

A čo si so sebou zobrať? „Pobaľte sa čo najľahšie, berte si so sebou len to, čo nevyhnutne potrebujete. Určite si však zoberte slovenský Credencial a na batoh si uviažte mušľu. Kde ich kúpiť nájdete tiež na webe Svätojakubskej cesty. Zatiaľ čo Credencial je akýsi oficiálny preukaz pútnika, do ktorého budete cestou zbierať pečiatky, mušľa hrebenatka je už tradične pútnickým symbolom. Bežne sa mi stáva, že ak mám na batohu mušľu, ľudia sa zastavia a prihovoria sa mi, poradia kde sa v ich obci ubytovať, alebo sa so mnou dokonca fotia.“

Putovanie po vlastných je jedným z najkrajších spôsobov, ako spoznať Slovensko, ale aj sám seba. „Ak riešite v živote veľkú otázku, pridajte sa ku mne a vyberte sa na Svätojakubskú cestu. Ak nemáte odpoveď ani po 100 či 650 kilometroch chôdze, tak to možno nie je tá správna otázka,“ uzatvára Matej.