Úsek: Hronský Beňadik – Trnava

Mapa

Popis úseku

Aktuálne vytýčená trasa začína v starobylom, dnes už zaniknutom benediktínskom opátstve v Hronskom Beňadiku. Pokračuje smerom na Tekovské Nemce a cez lesy pohoria Inovec smeruje do Topoľčianok. Z Topoľčianok prechádza cez polia a lesy do Kostolian pod Tríbečom. Nasleduje výstup na Zobor, starobylá Nitra so svojimi pamiatkami. Cez polia a lúky po ckylochodníkoch trasa pokračuje do Veľkého Zálužia a potom do Serede.

Etapy v úseku

Z Hronského Beňadiku vyrážame smerom na západ, do obce Tekovské Nemce. Následne prechádzame rýchlostnú cestu R1, cez les po zelenej turistickej značke smerujeme na Obycké lúky a po modrej značke zostupujeme do obce Machulince. Odtiaľ ďalej do obce Topolčianky, kde etapa končí.
Z Topolčianok cesta pokračuje najprv po poľnej a potom asfaltovej ceste do obcí Hosťovce a Maňkovce, a po značenej zelenej cyklotrase do obce Velčice. Vo Velčiciach nastúpime na žltú turistickú značku, ktorou sa dostaneme do obce Kostoľany pod Tríbečom. Odtiaľ nás žltá značka zavedie až do Chatovej osady Remitáž pod Gýmešom, ktorá je vzdialená od Jelenca len 2 km.
Z turistickej lokality Remitáž trasa pokračuje po červenej turistickej značke do obce Žirany, po prejdení obce obchádza z pravej strany kopec Žibrica a následne po červenej turistickej značke vystupuje na Zobor, kopec nad mestom Nitra, odkiaľ sa otvára nádherný panoramatický výhľad na mesto a jeho okolie. Zo Zobora schádzame dole do Drážoviec a následne do Nitry alebo do Nitry môžeme zostúpiť bez zastávky v Drážovciach po žltej turistickej značke. V Nitre odporúčame pobudnúť jeden deň a pozrieť si jej pamiatky.
Z Nitry vychádzame po miestnych cyklochodníkoch prechádzajúc cez sídlisko Klokočina. Kto návštevu Kalvárie nestihol v predchádzajúci deň, môže tak urobiť počas tejto etapy. Po žltom cyklochodníku sa dostaneme do obce Lehota a následne až do Veľkého Zálužia, kde etapa končí. Neodporúčame pokračovať ďalej, keďže najbližšie možné ubytovanie je až v Šintave.
Z Veľkého Zálužia sa po zelenej cykloceste dostaneme do obce Rumanovej a odtiaľ do Bábu. Následne prechádzajúc poľné cesty dosiahneme obce Pusté Sady a Šintavu, za ktorou po prejdení rieky Váh etapy v Seredi končí.
Vychádzame zo Serede po cyklochodníku smerom na Horný Čepeň, odtiaľ cez polia do Vlčkoviec a potom následne do obce Modranka. Z Modranky po cyklochodníku je to už len málo do centra Trnavy, ktorej sa hovorí Slovenský Rím.