Riziká na ceste

Každý pútnik, ktorý sa vydáva na púť, si musí byť vedomý určitých rizík, počítať s nimi a minimalizovať ich.

Správna výbava, lekárnička, sledovanie počasia,… to všetko sú opatrenia, ktoré tieto riziká minimalizujú a pomôžu vám zabezpečiť, aby vaša púť prebiehala v pohode a bezpečí.

Bežné riziká

Patria medzi ne: náhle zmeny počasia, letné poobedňajšie búrky, strata orientácienáhodné poranenienevoľnosť z horúčav a pododbe, rovnako ako pri iných činnostiach v prírode (turistika, hubárčenie).

V týchto situáciách je dôležité zachovať chladnú hlavu. Často sa v okolí nájde niekto, kto Vám môže poradiť alebo pomôcť. V prípade ťažkostí neváhajte zavolať tiesňovú linku.

Tiesňová linka na Slovensku: 112

Verejné komunikácie

Ďalší typ rizika predstavujú úseky, kde trasa vedie verejnými komunikáciami. Aj keď sa vždy jedná o menej frekventované cesty miestneho významu, treba si uvedomiť, že tieto cesty sú užšieplné zákrut a len málokedy majú vyznačený biely krajnicový pruh. Pohyb po takýchto cestách je síce pohodlný, vyžaduje však zvýšenú opatrnosť.

Medvede

Slovensko je hornatá krajina a treba rátať s tým, že v lesnatých oblastiach vstupujeme do revírov divoko žijúcich zvierat. Pri dodržiavaní aspoň dvoch nasledujúcich pravidiel sa však stretnutia s nimi, v tomto prípade konkrétne s medveďmi, netreba obávať.

Prvým pravidlom je plánovať si etapy tak, aby ste cez oblasti so zvýšením výskytom medveďov neprechádzali po západe slnka, alebo pred jeho východom, teda nie za šera.
Druhým pravidlom je, že na miestach s hustejším porastom je potrebné dávať z väčšej vzdialenosti o sebe vedieť: spevom, klepkaním paličiek o seba, rozprávaním…

Ak chcete svoj pocit bezpečia ešte zvýšiť, môžete si na batoh zavesiť malé zvončeky, alebo zakúpiť špeciálny sprej proti medveďom. Ten má však význam iba keď je poruke, zavesený na opasku, inak je to zbytočná investícia a záťaž.

Dôležité je, aby ste nenechávali za sebou zvyšky jedál a prázdne konzervy! Nie len že znečisťujú prírodu, ale aj zďaleka lákajú zvieratá a zvyšujú tak riziko stretnutia sa s nimi pre pútnikov, ktorí kráčajú za vami.

Pomohol vám článok? Dajte vedieť ostatným:
Matej
Matej
Obyčajný chalan zo Slovenska, ktorý sa zamiloval do putovania po Camine. Zbožňuje dobrodružstvo, cestovanie (píše o ňom dokonca blog!), vyprážaný syr a pri umývaní riadu vždy zabudne na panvicu.

Na tejto stránke