Úsek: Košice – Levoča

Popis úseku

Aktuálne vytýčená trasa na Východnom Slovensku vedie z Košíc do Levoče, je dlhá 100 km a ideálne je rozdelená do piatich etáp. Navrhnutá trasa je najkratšou pohodlne prístupnou a bezpečnou trasou, ktorá spája stredoveké pútnické miesto Dóm sv. Alžbety v Košiciach s Bazilikou sv. Jakuba v Levoči.

Táto pútnická trasa čiastočne kopíruje lokálne pútnické trasy, ktoré boli stáročia využívané a vedie pútnika po historických, prírodných a nábožensky rozmanitých miestach regiónu Východného Slovenska.

Trasa je nastavená tak, aby ju pútnik prešiel počas štyroch či piatich denných etáp s možnosťou ubytovania a stravovania každý večer. Vedie z Košíc do Levoče prevažne po značených turistických alebo cykloturistických trasách. Nie je vhodná pre bicykle alebo kočíky s deťmi.

Etapy v úseku

Trasa vedie najprv historickým centrom a okrajovými časťami Košíc. Potom lesnými turistickými chodníkmi. Počas väčšiny dňa nás čaká stúpanie.
Táto etapa najprv stúpa na Chatu Erika pod Kojšovsou hoľou a potom klesá do mesta Gelnica. Takmer celý deň kráčame po vyznačených lesných chodníkoch.
Tento úsek trasy vedie čiastočne po asfaltových cestách v oboch mestách. Medzi nimi čaká pútnikov stúpanie po lesnej ceste a potom klesanie cez lyžiarske stredisko.
Tento úsek je veľmi príjemný, prechádza cez zvlnený terén Spiša. Poľné cesty sa striedajú s asfaltovými úsekmi. Za každým kopčekom prekavpí pekný výhľad.
Táto etapa ponúka snáď najbohatšie kultúrne dedičstvo. Začíname pri Spišskom hrade a cez prekrásny zvlnený terén sa dostaneme až k dómu Sv. Jakuba v historickom meste Levoča.