Úsek: Banská Bystrica – Hronský Beňadik

Mapa

Popis úseku

Trasa cez Stredné Slovensko začína na horskom prechode Donovaly a smeruje na juh cez Španiu dolinu do centra regiónu – mesta Banská Bystrica. Následne smeruje cez Zvolen do Banskej Štiavnice a cez Štiavnické vrchy a tajchy do Novej Bane. Z Veľkého Inovca je možnosť pokračovať ďalej smerom na Nitru alebo ukončiť etapu alebo celú púť v starobylom benediktínskom opátstve Hronský Beňadik.

Trasa ponúka rozmanitosť na religiózne, kultúrne a tiež prírodné miesta, ktoré svojou výnimočnosťou dosahujú svetovú úroveň. Trasa je optimálne rozdelená do 6 dní, tak aby si pútnik mohol vychutnať krásy všetkého druhu a načerpal zážitky rôzneho charakteru.

Etapy v úseku

Z Banskej Bytrice vychádzame smerom na Urpín. Trasa prechádza Kalváriou, následne smeruje na Sampor a cez Sliač po modrej značke prichádza do Zvolena, kde končí pri osobnej vlakovej stanici.
Zo Zvolena trasa vyvádza cez Pustý hrad modrou značkou. Zo sedla Veľký vrch odbočuje na zelenú značku a cez Bacúrov a Dubové prichádza do Banského Studenca.
Zo Studenca vychádza trasa po červenej značke, po ktorej budeme kráčať celý deň. Trasa prechádza cez Banskú Štiavnicu, Evičkino jazero, sedlo Krížna až do Vysokej.
Celá etapa opäť vedie po červenej turistickej značke. Trasa vedie smerom na sedlo Lachtriská, následne do obce Brehy a potom do Novej Bane.
Ak púť chceme ukončiť v Hronskom Beňadiku, kráčame po červenej značke do sedla Inovec, kde odbočíme na žltú značku a schádzame cez les do Tekovských Nemiec. Kto pokračuje smerom na Nitru, môže pokračovať po modrej značke do Topoľčianok.