Zvládnem putovanie?

Mám na to? Je jedna z prvých otázok mnohých pútnikov. Je to pochopiteľné. Netreba sa ale obávať – každý primerane zdravý človek v bežnej kondícii dokáže zvládnuť aj viac než 100km úsek rozdelený na etapy. Takúto vzdialenosť je možné absolvovať aj bez prípravného tréningu. Vek pútnika a zdravotný stav treba samozrejme zohľadniť.

Pozn.: Na najznámejšej svätojakubskej ceste Camino Frances bolo vidieť pútnikov od 5 do 87 rokov, pútnikov s barlami, pútnikov krívajúcich i inak telesne postihnutých.

  • Je iba na každého osobnom rozhodnutí ako rýchlo bude kráčať, koľko etáp sa rozhodne spraviť, alebo či si nedá medzi etapami deň odpočinku. I samotný výber úseku môže znamenať etapy s ľahším alebo náročnejším terénom.
  • Platí, že pochod na chodníkoch sv. Jakuba nie je športovým pretekom.
  • V krajnom prípade,  ak ste nikdy nekráčali v kuse ani len 10km, je na mieste vopred si to vyskúšať a otestovať si tak nielen seba, ale i topánky v ktorých budete kráčať.
  • Trasa vedie civilizovaným územím a kedykoľvek v prípade problémov je možné ju prerušiť a po čase, alebo aj o rok sa vrátiť a pokračovať ďalej. Tento etapovitý prístup využívajú mnohí pútnici aj z dôvodu nedostatku voľného času na absolvovanie celej trasy naraz.
Pomohol vám článok? Dajte vedieť ostatným:
Matej
Matej
Obyčajný chalan zo Slovenska, ktorý sa zamiloval do putovania po Camine. Zbožňuje dobrodružstvo, cestovanie (píše o ňom dokonca blog!), vyprážaný syr a pri umývaní riadu vždy zabudne na panvicu.

Na tejto stránke