Núdzové prenocovanie

Aj pri najlepšom plánovaní sa môže stať, hlavne pri dlhších trasách, že sa niečo pokašle, blíži sa večer a človek zrazu zostane sám bez voľnej postele.

Myslieť aj na takéto prípady a vopred si zabaliť do batohu spací vak a karimatku je dobrá voľba. Väčšina pútnikov to aj robí. Spací vak môže v takýchto prípadoch predstavovať poslednú možnosť ako relatívne pohodlne prečkať noc.

Kde je možné núdzovo prenocovať

Na núdzové prespanie dobre poslúžia rôzne útulne, prístrešky alebo napríklad rozostavaný otvorený objekt niekde na kraji dediny. Niekedy stačí požiadať o dovolenie a prespať u niekoho na záhrade v altánku alebo terase. Málokto pútnika odmietne. Taktiež niektoré chaty a ubytovne majú možnosť núdzového ubytovania v prípade doneseného vlastného spacieho vaku.

Vo voľnej prírode je to trocha zložitejšie. Slovenská legislatíva je v tomto jednoznačná a treba ju dodržiavať.

Pozor na chránené územia

V našej krajine sa nachádzajú rôzne veľké územia zaradené do 5 stupňov ochrany prírody. Z toho iba v územiach so stupňom ochrany 1 a 2 je možný voľný pohyb a stanovanie či bivakovanie. V územiach s vyšším stupňom ochrany prírody (ako sú národné parky, národné prírodné rezervácie, prírodné pamiatky a i.) je prenocovanie v prírode prísne zakázané. V národných parkoch je však povolené prespať na vyhradených miestach podľa návštevného poriadku príslušného národného parku. Taktiež pohyb je tu možný zvyčajne iba od východu po západ slnka a iba po vyznačených turistických chodníkoch. 

Prosíme pútnikov, aby sa vždy oboznámili s pravidlami platnými pre každú oblasť, v ktorej plánujú prenocovať v prírode, rešpektovali tieto pravidlá a chránili tak našu krásnu prírodu.

Pozn.: Starosti s núdzovým prenocovaním odpadajú pri včasnom rezervovaní ubytovacích miest.

Pomohol vám článok? Dajte vedieť ostatným:
Matej
Matej
Obyčajný chalan zo Slovenska, ktorý sa zamiloval do putovania po Camine. Zbožňuje dobrodružstvo, cestovanie (píše o ňom dokonca blog!), vyprážaný syr a pri umývaní riadu vždy zabudne na panvicu.

Na tejto stránke