Často kladené otázky (FAQ)

V zozname nižšie nájdete odpovede na najčastejšie otázky ohľadom Svätojakubskej cesty na Slovensku. Kliknutím na otázku zobrazíte jej odpoveď. Ak odpoveď na Vašu otázku nenájdete, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať prostredníctvom kontaktného formulára.

Kde si môžem zakúpiť credenciál, mapu a mušľu?
Credenciál, mušľu so slovenským znakom, bedekre na slovenské trasy aj mapy ciest v Španielsku si môže objednať na dobierku cez tento formulár. Okrem toho je možné si ich zakúpiť na týchto predajných miestach.
Kde sú umiestnené pečiatky?
Pečiatky sú umiestnené predovšetkým v kostoloch a v ubytovacích zariadeniach. Zoznam pečiatkovacích miest nájdete pri každej etape.
Existujú zľavy pre pútnikov alebo menu pútnika?
Zľavy sú zatiaľ iba na dobrej vôli majiteľov ubytovacích zariadení, keďže povedomie o Svätojakubskej ceste na Slovensku sa ešte len vytvára. Oceníme, ak využijete príležitosť na rozhovor s majiteľmi a osvetu o Camine a pomôžete ich týmto spôsobom inšpirovať k poskytnutiu zliav či extra služieb pre pútnikov.
Je potrebné rezervovať si ubytovanie vopred?
Odporúčame urobiť si rezervácie ubytovania aspoň 1 – 2 dni vopred. Svätojakubská cesta prechádza aj lokalitami, kde je nie je veľký výber ubytovania alebo kde sú obmedzené kapacity.
Koľko peňazí potrebujem na 10 dní?
Ceny ubytovania na Slovensku sú vyššie ako v Španielsku, pretože zatiaľ neexistujú albergy. Ubytovanie je na súkromí alebo v penziónoch. Preto odporúčame rátať s rozpočtom na osobu na ubytovanie 12 – 15 eur/noc a na stravu približne 10 eur – 15 eur/deň. Rozpočet na 10-dňovú púť môže byť približne 250 eur.
Akú fyzickú kondíciu potrebujem mať? Je potrebné trénovať pred absolvovaním Svätojakubskej cesty?
Ak pravidelne športujete alebo chodíte na turistiku, nie je potrebná zvláštna príprava. Závisí to však aj od dĺžky púte, na ktorú sa plánujete vybrať. Z našich skúseností, púť v dĺžke 100 km – 120 km zvládne bežný pútnik bez špeciálnej prípravy. Ak však vôbec nešportujete a nie ste zvyknutý na aspoň 1-dňovú turistiku, odporúčame začať krátkymi výletmi a až potom sa vybrať na dlhšiu púť.
Akú obuv odporúčate?
Určite neodporúčame vybrať sa na púť v nových nevychodených topánkach či botaskách alebo tramkách. Pre hornaté úseky odporúčame turistické topánky alebo ľahké trekové topánky. Samozrejmosťou sú sandále alebo ľahká obuv na prezutie. Každý pútnik musí počítať s odtlakmi. Je to súčasť putovania, takže k topánkam si pribaľte aj leukoplasty rôzneho typu.
Je možné absolvovať Svätojakubskú cestu na Slovensku na bicykli?
Trasa je pripravená pre pešiu púť, avšak niektoré nenáročné úseky je možné absolvovať aj na bicykli. Odporúčame hlavne menej hornatý úsek Nitra – Bratislava. Pripravili sme aj verziu trasy Svätojakubskej cesty pre cyklistov, nie je však ešte dokončená.
Je možné absolvovať Svätojakubskú cestu na Slovensku s deťmi alebo seniormi?
Snažili sme sa trasu navrhnúť tak, aby bola vhodná pre širokú vekovú skupinu. Vzhľadom na prevýšenia a dĺžku etáp odporúčame zobrať so sebou deti staršie ako 12 rokov alebo mladšie, ktoré sú zvyknuté na 15 km – 20 km denné etapy. Svätojakubskú cestu na Slovensku zvládnu aj seniori starší ako 70 rokov, záleží však od ich zdravotného stavu a kondície.